وبلاگ

هولوگرام چیست؟ چه کاربردی دارد و چگونه ایجاد می‌شود؟

هولوگرام چیست?

معنی هولوگرام چیست؟ (what is a hologram) کلمه هولوگرام به معنای بعد نگار برچسبی است با امکان افزودن المان‌های امنیتی و فوق امن است، محصول تصویری با امکان ایجاد تصاویر سه بعدی که به صورت لیبل با فناوری هولوگرافی تولید می‌شود؛ و با کمک لیزر و دارای جلوه‌های بصری منحصر به فرد از نام، لوگو یا طرح گرافیکی در لایه‌های مختلف می‌باشد. هولوگرام یک علامت تصویر سه بعدی است که به صورت لیبل با فناوری لیزر تولید می‌شود و جلوه بصری منحصر به فردی از یک نام یا لوگوی گرافیکی در لایه‌های سه بعدی دارد.

درواقع می‌توان گفت هولوگرام به عنوان معتبرترین برچسب روی کالاها شناخته می‌شود و دلیل آن این است که این برچسب پس از تولید به هیچ وجه قابل تکثیر نیست.

هولوگرام به عنوان یک برچسب امنیتی روی محصول می‌تواند اصالت کالا را تضمین کند.

این کار به این صورت است که با دیدن هولوگرام می‌توان با خیال راحت محصول را خریداری کرد.

همچنین هولوگرام علاوه بر امنیت جلوه زیبایی دارد که یکی از دلایل استفاده از آن افزایش زیبایی محصول است.

معنی واژه هولوگرام چیست؟

معنی واژه هولوگرام چیست؟
Hologram stickers or labels with holographic texture. Vector silver round, square and wavy product quality guarantee badge, original official seal. Realistic holograms for product packaging

هولوگرام یک ساختار تقریباً مسطح است که از ارتفاع میکرون یا کوچک‌تر تشکیل شده است؛ که به صورت یک تصویر سه بعدی درنتیجه نوردهی مناسب طی یک فرآیند اپتیکی پیچیده و بسیار دقیق ایجاد می‌شود و در واقع نور منعکس شده از آن شبیه جسم واقعی است. فناوری هولوگرافیک کپی و تکثیر غیرمجاز محصولات را در همه جا غیرممکن کرده است، بنابراین داشتن این برچسب روی محصول بهترین تضمین برای اطمینان از اصالت کالا برای مصرف کننده و حفظ برند برای تولیدکننده است.

به عبارت ساده، هولوگرام یک فناوری نمایش سه بعدی است که بدون استفاده از تجهیزات خاصی مانند دوربین یا عینک قابل مشاهده است. این بدان معنی است که تصویر را می‌توان از هر زاویه‌ای مشاهده کرد، بنابراین به عنوان یک کاربر در هر نقطه از صفحه نمایش، می‌توانید به راحتی شی را به گونه‌ای مشاهده کنید که بسیار واقعی به نظر می‌رسد.

معرفی هولوگرام

این کلمه از دو قسمت Holo به معنای کل یا کلشی و Gram به معنای نقشه برداری یا نمایش بصری یکشی تشکیل شده است. هولوگرام را معمولاً به عنوان برچسب نقره‌ای رنگین کمان می‌شناسند که در نور جلوی نور تغییرات رنگی ایجاد می‌کند و هولوگرام را نوعی عکس سه بعدی می‌دانند. در عکاسی و لیتوگرافی از صفحات فیلم و عکاسی استفاده می‌کنند، اما این در مورد تمام نقاط مشترک بین این دو است.

 

مهم‌ترین تفاوت بین آنها نحوه ایجاد تصویر است. ماهیت تصویر نوری ایجاد شده توسط لنز دوربین عکاسی را می‌توان به راحتی با استفاده از یک مدل هندسی ساده برای رفتار نور توصیف کرد، در حالی که این در مورد یک تصویر هولوگرافیک عملی نیست و وجود آن به دلیل پراش است؛ و تداخل پدیده‌های موجی هستند.

 

در این مقاله تعدادی از معروف‌ترین و رایج‌ترین انواع هولوگرام را معرفی می‌کنیم تا بتوانید با توجه به عملکرد و هدف خود بهترین برچسب امنیتی هولوگرام را برای خود تهیه کنید.

آشنایی با هولوگرام

آشنایی با هولوگرام

اکنون چیزی که ما به عنوان هولوگرام می‌بینیم، ضبط یک تصویر در طی یک فرآیند نوری پیچیده است که معمولاً توسط نور لیزر از طریق دو فرآیند پراش نور و تداخل نور ایجاد می‌شود. این فرآیند به این صورت است که نور لیزر توسط ابزار مخصوص به دو پرتو نور تقسیم می‌شود، یک پرتو به صفحه تثبیت کننده منتقل می‌شود که آن را پرتو مرجع می‌نامیم و پرتوی دیگر که پرتو جسم است از پرتو مورد نظر عبور می‌کند. جسم در جهت عکس. بردار به صفحه ثبات هدایت می‌شود.

این دو پرتو در سطح پایداری با یکدیگر تداخل دارند. در این فرآیند، زمانی که قله‌های دو موج بر هم منطبق باشند، شدت یا دامنه انرژی موج افزایش می‌یابد و زمانی که قله و دره موج دوم بر هم منطبق باشند، چگالی کاهش می‌یابد. تداخل سازنده زمانی اتفاق می افتد که هر دو موج در فاز با یکدیگر به یک نقطه برسند و تداخل مخرب زمانی رخ می‌دهد که امواج خارج از فاز باشند.

انواع مختلفی از هولوگرام‌ها در طول سال‌ها ساخته شده‌اند، ازجمله هولوگرام‌های انتقالی که اجازه می‌دهند نور از آنها عبور کند و تصویر در طرف دیگر خوانده شود. هولوگرام‌های سه بعدی و هولوگرام‌های دو بعدی که برای اهداف امنیتی مانند گواهینامه رانندگی و کارت‌های اعتباری استفاده می‌شوند. در زیر به نحوه عملکرد هولوگرام، انواع آن و هر آنچه که باید در مورد این دستگاه بدانید، پرداخته‌ایم.

حالا که متوجه شدیم هولوگرام چیست، بهتر است به این سوال که هولوگرام چه کاربردهایی دارد؟  پاسخ دهیم:

کاربرد هولوگرام چیست؟

به طور کلی هولوگرام بر روی کلیه کالاهای مصرفی، لوازم یدکی و لوازم جانبی، چک و اوراق بهادار، بلیط کنفرانس و کنسرت، کارت بیمه، کارت گارانتی، اظهارنامه گمرکی، گذرنامه، برچسب معاینه فنی یا مدارک گارانتی، کارت شناسایی قابل استفاده است. کارت‌های اعتباری و اینترنتی، هرگونه گواهینامه و مدارک پایان دوره، ضمانت نامه‌های بانکی، روی بسته بندی و همچنین استفاده از هولوگرام به جای چاپ روی کاغذ برای جلوگیری از کپی مهر این سازمان یا موسسه و …

ازجمله کاربردهای هولوگرام در زمینه‌های مختلف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: طراحی هولوگرام در کاربردهای تزئینی، حفاظتی و بسته بندی قابل استفاده است، اما استفاده از فناوری هولوگرام به استفاده از آن در قالب لیبل محدود نمی‌شود؛ اما زمینه‌های زیادی برای استفاده از این فناوری وجود دارد. ازجمله این کاربردها می‌توان به استفاده از هولوگرام در زمینه پزشکی و امنیت پیشرفته اشاره کرد.

 

این فناوری خارق العاده در تمامی صنایع برای، تثبیت نام، لوگو و تأیید اصالت آنها استفاده می‌شود که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مواد شیمیایی
 • تجهیزات ساخت و ساز
 • وسایل تزئینی مانند جواهرات و ساعت
 • صنعت خودرو
 • قطعات یدکی و تجهیزات مختلف صنعتی و غیر صنعتی
 • کالاهای لوکس
 • صنایع غذایی
 • انواع بلیط
 • انواع کارت‌های اعتباری، ارزشی و هویتی (مانند شناسنامه و کارت ملی)
 • کلیه اوراق بهادار (نقد، چک و …)
 • کلیه ضمانت‌ها، اسناد محرمانه و ویژه

 

کاربردهای امنیتی هولوگرام چیست

همچنین، برنامه‌های هولوگرام به ویژه برای اهداف امنیتی در حال گسترش هستند. علاوه بر این که امروزه این فناوری توانسته است به حفظ قابلیت اطمینان و امنیت اسناد مهم کمک کند، امروزه نسل جدید هولوگرام‌های امنیتی دارای ویژگی‌های پیشرفته‌تری مانند متن و تصاویر متحرک هستند.

استفاده از هولوگرام در بسته بندی

ازجمله کاربردهای چاپ هولوگرام می‌توان به استفاده از آنها در بسته بندی اشاره کرد. از این برچسب‌ها بر روی بسته بندی کالا نیز استفاده می‌شود و دلیل آن را می‌توان حفظ برند و اصالت کالای تولیدی دانست. ازجمله محصولاتی که امروزه با این برچسب‌ها بسته بندی می‌شوند می‌توان مواردی مانند لوازم یدکی خودرو، مواد غذایی، دارو، قطعات الکترونیکی و … را برشمرد.

 

کاربرد تزئینی هولوگرام چیست

یکی دیگر از کاربردهای چاپ هولوگرام استفاده از این برچسب‌های هولوگرام برای تزیین محصولات می‌باشد. برای مثال می‌توانید این نوع چاپ هولوگرام را بر روی کارت‌های تبلیغاتی، مجلات، کتاب‌ها، تصاویر فانتزی و … مشاهده کنید.

در زمینه پزشکی کاربرد هولوگرام چیست

فناوری هولوگرام می‌تواند در تشخیص بیماری‌ها با استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری مانند MRI و CAT مؤثرتر باشد. همچنین از طریق این فناوری پزشکان می‌توانند بیمار را در حالت سه بعدی تجسم کرده و او را بهتر درک کنند. همچنین می‌توان از این قابلیت در زمینه آموزش هنرجو استفاده کرد. با کمک این فناوری می‌توانید از درس‌های بصری برای درک بهتر و ایجاد مفاهیم در قالب‌های سه بعدی استفاده کنید.

 

 در بازی و سرگرمی کاربرد هولوگرام چیست

از دیگر کاربردهای برجسته هولوگرام می‌توان به بازی و سرگرمی اشاره کرد. این فناوری می‌تواند بازی، فیلم و غیره بسازد. جذاب‌تر که می‌تواند برای ایجاد انواع سرگرمی استفاده شود. این فناوری با کمک بازی‌های چند نفره در کنار نمایشگرهای هوشمند می‌تواند ارائه جذابی داشته باشد.

هولوگرام‌ها بر اساس نوع عملکرد، روش تولید، نحوه چسباندن و نوع مصرف دسته بندی‌های مختلفی دارند. یکی از این دسته بندی‌ها بر اساس اطلاعات تصویر هولوگرام است و به دو گروه هولوگرام عمومی و هولوگرام اختصاصی تقسیم می‌شوند.

آواتار موبایل
Main Menu x
X